Shiatsu
Alternativní techniky
Reiki
Lymfatické masáže
Dornova metoda
Kraniosakrální terapie
Klasické masáže
TČM
O mně
Ceník
Fotogalerie
Odkazy
Úvodní strana

Shiatsu

shi = tlak , atsu = prsty

Shiatsu je japonská masážní technika, nazývaná také „akupunktura bez jehel“, kterou se obnovuje energetická rovnováha v člověku.

V roce 1919 pan Tempaku, což byl Japonec, napsal knihu Shiatsuho, kde sloučil dovednosti starých Číňanů ve smyslu čínské medicíny, nauku o meridiánech tj. energetických drahách, na kterých leží akupunkturní body a práci s energií, se západní fyziologií a anatomií.

Shiatsu se v současné době zdá být moderní a populární záležitostí, nicméně kořeny, ze kterých vychází (čínská medicína a umění masáží), je věc prastará. Nálezy kostěných akupunkturních jehel jsou pět a půl tisíce let staré. Principy a člověk jako takový jsou stále stejné, takže Shiatsu a postupy, ze kterých vychází, jsou staletími prověřená záležitost, kterou můžeme použít i teď.

Filosofie vychází z tradiční čínské medicíny (TČM), jejímž základem je teorie pěti prvků (Voda-Dřevo-Oheň-Země-Kov), které se vzájemně ovlivňují. Ke každému prvku jsou přiřazeny orgány, emoce, chutě, barvy, roční období apod.

Jednou ze základních zásad čínské medicíny je „léčit nemoc dříve než vznikne“. Konkrétně – než se nemoc projeví na fyzickém těle, museli jsme ujít už řádný kus cesty, protože nic se neudělá přes noc, ač si to spousta lidí myslí. Nemoc se dá, podle čínské medicíny, rozpoznat podle změn v energetickém systému minimálně 6-9 měsíců předtím, než se projeví na fyzickém těle jako změna funkce nebo orgánová porucha. Takže máme několik měsíců na to, abychom se podle toho zařídili. Ignorujeme-li všechna tato upozornění a signály, kterými je nám dáváno najevo, že něco není v pořádku, je tu „najednou“ a „z ničeho nic“ problém. Čínská medicína řeší potíže v předstihu a nemoc v latentní podobě, tedy předtím, než vůbec vypukne. Je ji tím pádem možno označit za preventivní, a to ve skutečném smyslu prevence. Čínská medicína dále řeší příčinu energetické nerovnováhy, na rozdíl od „západní“, která se zabývá následky, jimiž se nemoc projevuje.

Shiatsu, tak jako akupunktura, zahrnuje stimulaci-avšak daleko jemněji a uvolňuje průběh energetických drah v těle a tím ovlivňuje člověka jako celek, tj. působí na jeho tělo, duši i ducha. Energie může stagnovat a zablokovat se v místech, kde se akumuluje hlen, tuk, toxiny v krvi, v orgánech nebo v kloubech a způsobuje tak bolesti a ztuhlost. Blokády toku energie jsou způsobovány především nevhodným způsobem stravování, nedostatkem tělesné aktivity, stresem, duševní nerovnováhou apod.

Bez ohledu na věk působí Shiatsu na únavu, napětí, deprese, nespavost. Pomáhá např. při bolestech hlavy, zad, orgánová onemocnění, zlepšuje držení těla, posiluje imunitu atd. Je velmi dobrým prostředkem k relaxaci, regeneraci sil, působí preventivně proti onemocnění. Také těhotné maminky si masáž velmi pochvalují.

Klient Shiatsu leží na měkké podložce v pohodlném sportovní oblečení, délka ošetření trvá podle potřeby 60 – 90 minut.

Eva Kubíková_Čsl. armády 868_253 01 Hostivice _e.kubikova59@seznam.cz_www.eva-masazeshiatsu.cz_ tel. 606 680 047